Amido erbjuder lösningar för administration och hantering av behörigheter till passersystem, lås och andra elektroniska enheter till fastighetsägare, bostadsbolag, offentlig verksamhet och företag i Sverige och Norden. Bolaget grundades 2008, omsätter cirka 40MSEK, har 39 medarbetare och huvudkontor i Göteborg. Amido AB är marknadsnoterat på Spotlight Stock Market (Ticker: AMIDO). www.amido.se
Amido AB (publ), org. nr 556123-4567 (”Bolaget”), har fått kännedom om att Green Frug ABs aktieinnehav överskrider 5% efter genomförande av den riktade nyemissionen av 2 660 000 aktier som beslutades på extra bolagsstämma den 5 februari 2025 (”Emissionen”).
Green Frug ABs innehav (inklusive det indirekta innehavet genom Günther Mårder som närstående till Green Frug AB) uppgår till sammanlagt cirka 9% efter genomförandet av Emissionen, varvid Green Frug ABs innehav uppgår till 6,77% av aktierna och rösterna (2 000 000 aktier) i Bolaget och Günther Mårders innehav uppgår till 2,29% av aktierna och rösterna (677 703 aktier) i Bolaget.
Efter genomförandet av Emissionen uppgår det totala antalet aktier och röster i Bolaget till
29 534 029.